Paměťová pěna je velice specifický materiál, u kterého nebylo prioritně zamýšleno, že bude sloužit k výrobě matrací. Později se však ukázalo, že se skvěle hodí i k tomuto účelu a dnes už jej běžně vídáme v mnoha domácnostech a ubytovacích zařízeních prostřednictvím produktů pro zdravý spánek.

Jaké jsou výhody matrací z paměťové pěny?

Tato pěna se pyšní řadou skvělých výhod, jež propůjčují matracím unikátní vlastnosti. V následujících bodech se o nich můžete detailněji informovat.

Dokonalé přizpůsobení se tělu a optimalizace tuhosti

Líná pěna je unikátní především v tom, že mění svou tuhost vlivem tělesného tepla a tlaku spáče. Když je matrace zatížena, vzduch v buňkách uvnitř matrace se přesune do sousedních buněk, pěna začne elegantním způsobem kopírovat tělo a poskytne mu oporu v ideální poloze. Vlivem vyšší teploty tedy měkne a svůj tvar si “pamatuje“. Po uvolnění se “lenivě” navrací do svého původního tvaru, a proto se jí říká paměťové či líná. Díky těmto charakteristikám vytváří minimální protitlak a napomáhá cirkulaci krve. Navíc má člověk daleko menší potřebu měnit během spánku polohy, což vede ke kvalitnějšímu odpočinku.

Hand Testing Orthopedic Memory Foam Core Mattress

Relaxace pro organismus

S první výhodou souvisí i vlastnost v podobě ideální relaxace pro organismus. Svalstvo se během spánku krásně uvolní, což přispívá k celkové regeneraci. Rovněž pěna zmírňuje bolesti zad a kloubů, protože na ně vytváří tlak a omezuje vznik proleženin. Proto jsou modely opatřené tímto materiálem ideální pro osoby, které jsou po operacích s klouby, páteří, s jinými ortopedickými problémy, pro dlouhodobě ležící či imobilizované jedince, sportovce, jež své tělo více namáhají apod.

Vhodná pro alergiky a astmatiky

Líná pěna je umělý materiál, a proto se roztočům a jiným mikroorganismům moc nezamlouvá. Neposkytuje vhodné prostředí pro jejich život, a tudíž je matrace vhodná pro alergiky a astmatiky.

Nehoupe se

Matrace z paměťové pěny může být skvělou volbou do manželské postele, pakliže ji chcete pořídit v jednom kuse. Povrch se totiž „nehoupe“. Když spí na posteli dva lidé, tak v každém bodě matrace pracuje samostatně, takže nejdou cítit pohyby toho druhého a nebudou vás během noci budit. Tlumí nárazy, proto vás neklidný spánek partnera nevyruší.

Ideální odvětrávání a prodyšnost

Struktura paměťové pěny je otevřená a také prodyšná. To umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu a odvětrávání vlhkosti, což je důležité pro udržování správných hygienických podmínek.

Nižší hmotnost

Pokud si pořídíte matraci z líné pěny, bude se vám s ní perfektně manipulovat, neboť pěna je velmi lehká. Pěnové matrace bývají zpravidla lehčí, než třeba pružinové matrace. To při nandávání, sundávání prostěradla, praní potahu či stěhování zajisté oceníte.

Delší životnost

Ačkoliv matrace disponující ložnou plochou z této pěny poskytují spíše měkčí povrch, neznamená to, že by se dříve proležely. Paměťová pěna je velmi kvalitní a můžete od ní očekávat delší životnost.

Různá tuhost

Stejně jako PUR nebo studená pěna se i ta líná vyrábí v několika variantách, co se tuhosti týče. Výrobci pracují z několika druhy, a proto variabilita tuhostí a tvarovatelnosti umožňuje uspokojit rozlišné požadavky všech zákazníků. Navíc se obvykle kombinuje s dalšími materiál, takže si vybere opravdu každý.

Jaké jsou nevýhody matrace z líné pěny?

Chce to čas

Jak už bylo zmíněno, visco pěna má schopnost dokonale „obtéct“ tělo. Zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti a poskytne výbornou oporu jak svalům, tak páteři. Nicméně určitou nevýhodou může být fakt, že tělu je potřeba poskytnout určitý čas, aby si na paměťovou pěnu zvyklo. Matrace z tohoto materiálu má opravdu specifický povrch a po delším užívání nebudete chtít spát na ničem jiném.

Pro děti ne

Matrace z líné pěny není vhodná pro děti, protože jejich páteř se teprve vyvíjí a ložná plocha z tohoto materiálu neposkytne dětskému tělíčku takovou oporu, jakou potřebuje.

Měkčí povrch

Líná pěna je obecně měkčí materiál, tudíž i spánek na takové matrace nemusí vyhovovat osobám upřednostňující tvrdší lůžko